Să ne cunoaștem plaiul

Activități Cultură Educație noutăți proiect

Ultima activitate finanțată de Fundația Soros Moldova pentru consolidarea parteneriatului dintre instituțiile educaționale și alți actori comunitari în proiectul ”Crearea platformei online de informare și interacțiune pentru actorii educaționali din comunitate” a fost organizarea unei excursii în zona raionului Hâncești. Cei 20 de participanți: preșcolari, elevi, părinți, profesori și organizatorii au vizitat Palatul și Conacul lui Manuc Bey din Hâncești, Muzeul de Istorie din Hâncești și au trecut pe la Curtea Domnească în construcție din Lăpușna.

Deosebit de plăcut a fost pentru participanți să găsească la Muzeul de Istorie a unui panou special dedicat deputatului Sfatului Țării, căruia îi poartă cu mândrie numele liceul – Ștefan Holban.

Participanții au rămas cu impresii pozitive și cu amintiri plăcute. Prin această activitate s-a demonstrat că orice colțișor al lumii are istoria și cultura sa, care trebuie păstrate și valorificate.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *